Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z listopad, 2015

Ciekawostki o śnie

W czasie całego swojego życia człowiek przesypia około 20 lat. Najdłużej żyją ci, którzy śpią 7 godzin na dobę – taki wniosek wysunął prof. Kripke po przeanalizowaniu ponad miliona osób. Japońscy naukowcy Akiko Tamakoshi i Yoshiyuki Ohno ustalili, że optymalna długość snu to odpowiedni 7 godzin 58 minut dla mężczyzn oraz 7 godzin 12 minut dla kobiet. U osób korzystających codziennie z komputera występuje drżenie palców podczas snu oraz charakterystyczne mocniejsze drgnięcia kciuka (przypominające wciskanie klawisza enter). Noworodki śpią po 16 godzin na dobę Pomimo dużego postępu w neurobiologii przyczyny, dla których mózg cyklicznie zapada w sen pozostają zagadką. Stawia się hipotezę, że zegar ten ewoluował wraz z potrzebą umożliwienia zwierzętom wystarczającej liczby godzin niezakłóconego i spokojnego snu, a także aby ochronić je przed drapieżnikami żerującymi i polującymi w nocy. W niektórych kulturach uważano, że wydarzenia w snach są równie realne jak rzeczywistość. Stąd za

Ciekawostki o delfinach

delfiny słodkowodne mają słabo rozwinięte (uwstecznione) oczy, ponieważ w mętnej rzecznej wodzie słabo im się przydają. Zamiast nich używają włosów czuciowych znajdujących się na dziobie. Oczy delfina gangesowego są prawie niewidoczne, może on nimi rozróżniać tylko jasność i ciemność, ale za to orientuje się w przestrzeni za pomocą ultradźwięków.delfin ma związek z jedną z historii mitologicznych. Syn Posejdona i nimfy Oneai, Arion, gdy wracał Tajnaros, gdzie zdobył nagrodę w konkursie muzycznym, został wrzucony do morza przez chciwych marynarzy, ale przedtem pozwolili mu zagrać jedną pieśń. Grał tak pięknie, że przypłynęło stado delfinów. Gdy Arion znalazł się w wodzie, jeden z delfinów zabrał go na grzbiecie do brzegów Koryntu. W Starym Testamencie tej legendzie odpowiada historia Jonasza.delfin w sztuce jest symbolem morza, występuje jako atrybut Posejdona lub motyw czysto dekoracyjny. Delfin w starożytności uważany był za przewoźnika na wyspy szczęśliwe. Plutarch podaje, że delfiny

Ciekawostki o rozmnażaniu i wędrówce ryb

Jeden z najciekawszych sposobów opieki nad potomstwem wykształciły koniki morskie. Samce ryb mają na brzusznej stronie ciała torbę lęgową, do której samice składają ikrę. Gdy narybek dojrzewa, torba lęgowa otwiera się i stado narybku wypływa na zewnątrz. Dorosłe łososie żyją w morzach, ale ich narybek wymaga czystej wody - takiej, jaka płynie jedynie w górskich strumieniach. Dlatego na czas tarła łososie płyną do rzek. Po 2 - 3 latach od wylęgu młode łososie wędrują do morza.

Ciekawostki o człowieku

 Żadne inne zwierzę na Ziemi nie ma tak wysokiej umieralności okołoporodowej jak człowiek.Tak jak odciski palców każdy z nas ma inny odcisk języka.Ludzkie DNA nie opiera się tylko na naszych poprzednikach, ale zawiera także elementy pochodzące z innych organizmów. DNA człowieka posiada przynajmniej 8 genów retrowirusów, które pełnią ważne funkcje w reprodukcji, chociaż są dla nas całkowicie obce. Równocześnie człowiek ma DNA w 50% podobne do banana.Człowiek zbudowany jest z około 7,000,000,000,000,000,000,000,000,000 (7 oktylionów) atomów. Człowiek średnio mruga około 20 razy na 60 sekund, czyli gdy zsumuje się wszystkie mrugnięcia, w ciemności spędzamy ponad godzinę dziennie! Mózg na szczęście tak przetwarza informacje, że wypełnia przerwy zajmowane przez mrugnięcia.

Ciekawostki o koniach

Konie porozumiewają się ze sobą za pomocą sygnałów zwanych językiem ciała Konie są bardzo wrażliwe na dotyk. Lubią kontakt fizyczny. Głaskanie, drapanie i zabiegi pielęgnacyjne wykonywane przez człowieka sprawiają im wielką przyjemność. Zrelaksowany koń ma spokojny wyraz oczu, stoi, odciążając jedną z tylnych nóg. Czujny koń unosi głowę i ogon do góry, uszy ma skierowane do przodu. Zły koń kładzie uszy płasko przy głowie i nerwowo macha ogonem. Jeździec nie powinien zbliżać się do niego! Przestraszony koń wciska ogon między tylne nogi. Oczywiście konie wydają też dźwięki: rżą, parskają i pomrukują, lecz nie są one tak czytelne dla człowieka, jak język ciała.

Ciekawostki o wielorybach

Nazwa „wieloryb” jest pozostałością z czasów, gdy walenie uważano za gigantyczne ryby. Pomimo zewnętrznego podobieństwa do olbrzymich ryb są ssakami i posiadają wszystkie najważniejsze ich cechy. Wieloryby od dawna pobudzały wyobraźnię ludzi. Ich olbrzymie rozmiary budziły lęk i prowokowały do snucia niesamowitych opowieści, a wymierne korzyści, jakie czerpano polując na nie, pchały ludzi na morze, często w zupełnie nieznane rejony, w poszukiwaniu pożądanych dóbr: ambry, oleju, spermacetu oraz tranu. Olbrzymi biały wieloryb, faktycznie kaszalot, jest tytułowym bohaterem powieści Hermana Melville'a Moby Dick, opartej (przynajmniej w części) na prawdziwych wydarzeniach, których ofiarą padła załoga statku wielorybniczego Essex .