Przejdź do głównej zawartości

Ciekawostki o słoniach

Doskonała pamięć. Słonie mają największy mózg spośród wszystkich ssaków lądowych. Dzięki temu ich pamięć jest doskonała. Od niej zależy ich życie. Nauczone doświadczeniem potrafią np. unikać regionów suszy, niebezpieczne miejsca, czy odnaleźć wodopój. Przywódca stada jest w stanie stworzyć w swojej głowie mapę terenu obejmującą blisko 2000 kilometrów kwadratowych. Wielokrotnie badacze obserwowali też, że nawet po wielu latach zwierzęta te pamiętają i potrafią rozpoznać członków swojej rodziny. To naprawdę fenomenalne zwierzęta. Biegnie, ale idzie Widzieliście kiedyś biegnącego słonia? Ze względu na swój ciężar nie jest w stanie galopować tak, jak koń. Właściwie, to szarżując wygląda, jakby po prostu szybciej szedł. I chociaż rozwija przy tym prędkość większą od biegnącego człowieka, bo ok. 9 km na godzinę, to naukowcy zaczęli zastanawiać się, jak to z tym słoniem jest? I chociaż przeprowadzili szereg skomplikowanych badań – nie odpowiedzieli jednoznacznie na to pytanie. Zaskakującego odkrycia dokonał jednak Norman Heglund z Katolickiego Uniwersytetu Louvain w Belgii. W wyniku przeprowadzonych testów ustalił, że podczas szarżowania przednie nogi słonia biegną, ale tylne... szybko idą. Pokonują 80 km dziennieTrudno więc mówić o tym, że są ociężałe. Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że ciężar największych samców przekracza 7,5 t (największy znany okaz ważył 12 ton), ale trzeba też uwzględnić, że wędrujące stado pokonuje dziennie nawet do 80 km. Muszą się przemieszczać, aby znaleźć pożywienie. To największy problemem tych zwierząt. Dorosły osobnik może jeść nawet przez 20 godzin na dobę. Dziennie potrzebuje 250 kg pożywienia i 200 litrów wody. Zjadają głównie trawę, a podczas suszy – konary i korę drzew. Często, by dostać się do gałęzi, łamią drzewa. Sieją prawdziwe spustoszenie. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki o muchach domowych

Muchy domowe latem żyją dwa miesiące. W ciągu ich życia samiczka znosi jajeczka 4-6- krotnie, za każdym razem po ok. 100 sztuk. Naukowcy wyliczyli, że żyjąc bez zagrożeń i przy optymalnym rozwoju, jedna mucha w ciągu 5 miesięcy ma 5-6 milionów potomstwa. Dzięki przylgom na nóżkach mucha domowa może biegać po suficie lub szkle. Precyzyjne kamery rejestrujące wykazały, że mucha krótko przed lądowaniem na suficie robi koziołka, w taki sposób, że siada głową w przeciwnym kierunku, niż odbyła lot. Na trąbkach ssących muchy i na jej owłosionym ciele może mieszkać bardzo dużo bakterii. Mimo częstego mycia bakterie pozostają i z tego względu mucha jest niebezpiecznym roznosicielem chorób.

Ciekawostki o człowieku

 Żadne inne zwierzę na Ziemi nie ma tak wysokiej umieralności okołoporodowej jak człowiek.Tak jak odciski palców każdy z nas ma inny odcisk języka.Ludzkie DNA nie opiera się tylko na naszych poprzednikach, ale zawiera także elementy pochodzące z innych organizmów. DNA człowieka posiada przynajmniej 8 genów retrowirusów, które pełnią ważne funkcje w reprodukcji, chociaż są dla nas całkowicie obce. Równocześnie człowiek ma DNA w 50% podobne do banana.Człowiek zbudowany jest z około 7,000,000,000,000,000,000,000,000,000 (7 oktylionów) atomów. Człowiek średnio mruga około 20 razy na 60 sekund, czyli gdy zsumuje się wszystkie mrugnięcia, w ciemności spędzamy ponad godzinę dziennie! Mózg na szczęście tak przetwarza informacje, że wypełnia przerwy zajmowane przez mrugnięcia.

Ciekawostki o małpach

GDZIE W STANIE DZIKIM ZYJA ORANGUTANY? W In­do­ne­zji. Oran­gu­ta­ny są ga­tun­kiem re­lik­to­wym i wy­stę­pu­ją jedynie na dwóch wy­spa­ch: Borneo i Su­ma­trze. 12000 lat temu, pod koniec plej­sto­ce­nu, zasięg ich wy­stę­po­wa­nia był dużo więk­szy, obej­mu­ją­cy całą po­łu­dnio­wo­-w­schod­nią Azję. Jakie jest naj­więk­sze zwierzę żyjące na drze­wa­ch? Oran­gu­ta­ny osią­ga­ją 140 kg wagi i niemal całe życie spę­dza­ją w ko­ro­nach drzew, scho­dząc na ziemię jedynie wy­jąt­ko­wo. Nawet poród młodych odbywa się na drze­wach. Układ Rh ludz­kiej krwi został odkryty przez Karla Land­ste­ine­ra i Ale­xan­dra S. Wie­ne­ra. Z czyją krwią wówczas eks­pe­ry­men­to­wa­li? Małp re­zu­sów. Skrót "Rh" po­cho­dzi od "R­he­su­s". Ze względu na łatwość hodowli i ana­to­micz­ne po­do­bień­stwo do czło­wie­ka, małpy te były i są czę­sty­mi zwie­rzę­ta­mi la­bo­ra­to­ryj­ny­m. Które zwie­rzę­ta są naj­bli­żej spo­krew­nio­ne z ludźmi? Szym­pan­sy i ludzie wywodzą się od wspól­ne­