Przejdź do głównej zawartości

Ciekawostki o żółwiach

Żółwie - rząd owodniowców z gromady zauropsydów  lub według linneuszowskiej klasyfikacji rząd z gromady gadów . Rząd żółwi dzieli się na 2 podrzędy, 14 rodzin i obejmuje 335 gatunków oraz 118 podgatunki żyjące w czasach nowożytnych, tj. od 1500 roku n.e. W tym czasie wyginęło 8 gatunków oraz 3 podgatunki.Występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, lecz zdecydowana większość to mieszkańcy ciepłej i umiarkowanej strefy wszystkich kontynentów oraz wysp oceanicznych i oceanów. Istnieje kilka gatunków żółwi, które zamieszkują Amerykę Północną,Europę i Austarlie gdzie występuje klimat umiarkowany (mroźna zima lub bardzo gorące lato). Gatunki te potrafią przetrwać w takim klimacie, ponieważ zapadają w sen zimowy  lub sen letni.
Jedynym żółwiem występującym na terenie Polski w granicach swojego naturalnego obszaru występowania jest żółw błotny. Czasem spotykane są gatunki obce polskiej faunie m.in.: żółw stepowy, żółwiak drapieżny, żółw jaszczurowaty, żółw ostrogrzbiety, żółw grecki, żółw czerwonolicy – zostały one introdukowane.

Ciekawostki:

1.Największym żółwiem jest morski żółw skórzasty.Może on mieć długość do 215cm i ważyć 600kg.
2.Żółw egipski to najmniejszy żółw lądowy.Osiąga długość do 14 cm a jego waga wynosi 400g.
3.Żółwie mają rozwinięty narząd wzroku i węchu.
4.Parę razy w roku w porze godowej żółwie morskie wychodzą na ląd.
5.Obecnie na ziemi istnieje około 330 gatunków.Co roku jest ich coraz mniej i grozi im wyginięcie.














źródło:wikipedia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawostki o muchach domowych

Muchy domowe latem żyją dwa miesiące. W ciągu ich życia samiczka znosi jajeczka 4-6- krotnie, za każdym razem po ok. 100 sztuk. Naukowcy wyliczyli, że żyjąc bez zagrożeń i przy optymalnym rozwoju, jedna mucha w ciągu 5 miesięcy ma 5-6 milionów potomstwa. Dzięki przylgom na nóżkach mucha domowa może biegać po suficie lub szkle. Precyzyjne kamery rejestrujące wykazały, że mucha krótko przed lądowaniem na suficie robi koziołka, w taki sposób, że siada głową w przeciwnym kierunku, niż odbyła lot. Na trąbkach ssących muchy i na jej owłosionym ciele może mieszkać bardzo dużo bakterii. Mimo częstego mycia bakterie pozostają i z tego względu mucha jest niebezpiecznym roznosicielem chorób.

Ciekawostki o człowieku

 Żadne inne zwierzę na Ziemi nie ma tak wysokiej umieralności okołoporodowej jak człowiek.Tak jak odciski palców każdy z nas ma inny odcisk języka.Ludzkie DNA nie opiera się tylko na naszych poprzednikach, ale zawiera także elementy pochodzące z innych organizmów. DNA człowieka posiada przynajmniej 8 genów retrowirusów, które pełnią ważne funkcje w reprodukcji, chociaż są dla nas całkowicie obce. Równocześnie człowiek ma DNA w 50% podobne do banana.Człowiek zbudowany jest z około 7,000,000,000,000,000,000,000,000,000 (7 oktylionów) atomów. Człowiek średnio mruga około 20 razy na 60 sekund, czyli gdy zsumuje się wszystkie mrugnięcia, w ciemności spędzamy ponad godzinę dziennie! Mózg na szczęście tak przetwarza informacje, że wypełnia przerwy zajmowane przez mrugnięcia.

Ciekawostki o małpach

GDZIE W STANIE DZIKIM ZYJA ORANGUTANY? W In­do­ne­zji. Oran­gu­ta­ny są ga­tun­kiem re­lik­to­wym i wy­stę­pu­ją jedynie na dwóch wy­spa­ch: Borneo i Su­ma­trze. 12000 lat temu, pod koniec plej­sto­ce­nu, zasięg ich wy­stę­po­wa­nia był dużo więk­szy, obej­mu­ją­cy całą po­łu­dnio­wo­-w­schod­nią Azję. Jakie jest naj­więk­sze zwierzę żyjące na drze­wa­ch? Oran­gu­ta­ny osią­ga­ją 140 kg wagi i niemal całe życie spę­dza­ją w ko­ro­nach drzew, scho­dząc na ziemię jedynie wy­jąt­ko­wo. Nawet poród młodych odbywa się na drze­wach. Układ Rh ludz­kiej krwi został odkryty przez Karla Land­ste­ine­ra i Ale­xan­dra S. Wie­ne­ra. Z czyją krwią wówczas eks­pe­ry­men­to­wa­li? Małp re­zu­sów. Skrót "Rh" po­cho­dzi od "R­he­su­s". Ze względu na łatwość hodowli i ana­to­micz­ne po­do­bień­stwo do czło­wie­ka, małpy te były i są czę­sty­mi zwie­rzę­ta­mi la­bo­ra­to­ryj­ny­m. Które zwie­rzę­ta są naj­bli­żej spo­krew­nio­ne z ludźmi? Szym­pan­sy i ludzie wywodzą się od wspól­ne­